Kotły na ekogroszek to kotły retortowe przystosowane do spalania tego typu paliwa. Stają się one coraz bardziej popularne z uwagi na zalety zarówno paliwa jak i samych kotłów. Ekogroszek produkowany jest z węgla kamiennego. Jego średnica wynosić może od 5 do 25 mm. Cechą charakterystyczną jest mała zawartość siarki co przyczynia się do zmniejszenia emitowania szkodliwych substancji w trakcie spalania. Jest to jeden z powodów, dla których modele takie jak kocioł na ekogroszek Kielar-Eco Plus Lux kocioł na ekogroszek Kielar-Eco Super otrzymały znak bezpieczeństwa ekologicznego. W porównaniu do tradycyjnych kotłów węglowych wytwarzają one o 25 % mniej CO2, 97 % mniej CO i 97 % mniej pyłów.

Ekogroszek to również jedno z najtańszych paliw przeznaczonych do kotłów C.O., dostępne na rynku. Na uwagę zasługuje także wysoka wydajność ekogroszku. Ilość spalanego ekogroszku w ciągu godziny jest dużo mniejsza niż w przypadku zużycia innego typu węgla.

Kocioł na ekogroszekKotły na ekogoroszek nadają się tylko do spalania tego typu paliwa, co wcale nie jest wadą z uwagi na wspomniane jego cechy. Ich cechą charakterystyczną jest palenisko retortowe i podajnik paliwa, który czyni obsługę kotła dużo mniej uciążliwą niż ma to miejsce w tradycyjnych kotłach zasypowych, które trzeba po prostu częściej napełniać. W przypadku kotłów na ekogroszek dużo zależy od pojemności zbiornika na paliwo, z którego podajnik transportuje je do komory spalania. Przykładowo kocioł Kielar-Eco Super posiada zbiornik o pojemności 180 litrów. W niektórych sytuacjach bywa i tak, że wystarczy uzupełnić paliwo jedynie raz w ciągu tygodnia. Jeśli chodzi o sam podajnik to stosowane są dwa jego typy: szufladowy i ślimakowy. Wymienione modele posiadają podajniki ślimakowe, do których produkcji użyto stali chromowo-niklowej, dzięki czemu są one odporne na proces korozji.

Kotły na ekogroszek najczęściej posiadają sprawność ok. 80 %, co w połączeniu z ceną i wydajnością ekogroszku sprawiają, że koszty wytworzenia energii cieplnej są ok. dwukrotnie mniejsze niż przy opalaniu gazem i czterokrotnie mniejsze w porównaniu z olejem opałowym. Również eksploatacja kotłów jest 40 % tańsza w porównaniu do kotłów rusztowych. Każdy z kotłów Kielar-Eco wyposażony jest w zaawansowany sterownik, który obsługę kotła sprowadza do minimum. Wystarczy tylko ustawić temperaturę a mikroprocesor zajmie się resztą.

Podsumowując najważniejszymi zaletami kotłów na ekogroszek są: wygoda obsługi (można ją jeszcze zwiększyć przez zastosowanie sterownika pokojowego), niskie koszty zakupu paliwa i eksploatacji kotłów, bardzo niska emisja spalin i szkodliwych substancji,

Zobacz także:  przegląd produktów Kielar ECO | kotły centralnego ogrzewania | kotły węglowe na ekogroszek | kotły na miał | kotły węglowe retortowe, kotły z podajnikiem | piece z podajnikiem